Ostatnio pojawiło się na…

Ostatnio pojawiło się na…

Ostatnio pojawiło się na wykopie kilka filmików z hamowania przed maską. A przy tym pojawiły się komentarze osób, które takie rzeczy albo pochwalają, albo co gorsza – robią.

Napisałem parę słów o możliwych konsekwencjach takiego zachowania.

Od razu zaznaczam, że nie chce dyskutować o przyczynach lecz o skutkach.

Wyszło dużo tekstu, więc tl;dr – obrazek na dole.

Kto jest najbardziej narażony na skutki nagłego hamowania przed maską?
Akurat auta osobowe najmniej. W znacznie większym niebezpieczeństwie są motocykle, auta ciężarowe, czy autobusy. Motocykle ze względu na stosunkowo długą drogę hamowania i niestabilność (2 koła to jednak tylko 2 koła), a duże pojazdy głównie ze względu na kiepską stabilność w kryzysowych sytuacjach, a także możliwość przemieszczenia ładunku (w tym ludzi).

Jakie mogą być straty?
Najpierw materialne. W gruncie rzeczy, najwięcej zależy od tego przed czym hamujecie. Rozbity samochód osobowy, czy motocykl, to góra kilkaset tysięcy złotych. Samochód ciężarowy powinien się zamknąć w ok milionie złotych, natomiast autobus może kosztować nawet ponad 2 mln zł. W przypadku samochodów ciężarowych, ważny jest też przewożony ładunek, który może być wielokrotnością wartości ciężarówki. Niedawno był taki wypadek:
https://www.wykop.pl/link/4311705/wypadek-ciezarowki-na-dk-81-14-05-2018/
Straty wyceniono na 1,5 mln zł. Rozbitych zostało 10 aut marki Kia. Jakie byłyby szkody, gdyby było to 10 aut np. Porsche?
Szkody na osobach. Tu jest tylko „gorzej”. Koszty leczenia, odszkodowań, rent są olbrzymie do kwadratu. Doskonale widać to po sumie gwarancyjnej ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Za szkody materialne wynosi 1 220 000 euro, a za szkody na osobach wynosi pięciokrotność wcześniej wymienionej kwoty – 6 070 000 euro.
Co, jeśli w wyniku hamowania przewróci się autobus z kilkudziesięcioma pasażerami na pokładzie?
Był kilka lat temu wypadek autobusu, gdzie w wyniku manewru auta osobowego (prawdopodobnie poślizgu), autobus wpadł na filar wiaduktu. Kilka osób zginęło, wielu rannych.

Konsekwencje?
W zależności od tego co się wydarzy w wyniku hamowania, różna może być klasyfikacja czynu. Jeśli nie dojdzie do kontaktu między autami, konsekwencje będą najmniejsze. Jeśli kontakt wystąpi, może dojść do kolizji, wypadku, a nawet katastrofy w ruchu lądowym. Warto zdefiniować te pojęcia.
Kolizja drogowa – zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą wyłącznie straty materialne, a w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają urazów. Pojęcie to nie funkcjonuje na gruncie prawa polskiego.
Wypadek to zdarzenie drogowe w ruchu lądowym w postaci nieumyślnego naruszenia obowiązujących zasad bezpieczeństwa czego skutkiem jest zniszczenie mienia oraz śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.
Katastrofę drogową również określa kodeks karny, jako zdarzenie powodujące znaczne szkody w mieniu, które w efekcie spowodowało ofiary lub zagroziło życiu i zdrowiu wielu osób. A zatem katastrowa nie musi skutkować rannymi, ale przede wszystkim musi nieść za sobą znaczne straty materialne i jednocześnie zagrozić spowodowaniem ofiar.
Jeśli nie będzie kontaktu między autami, hamowanie może zostać zaklasyfikowane jako np. utrudnianie ruchu drogowego (50-200 zł) lub „spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym” (kara grzywny + ewentualny zakaz prowadzenia pojazdów).
Kolizja to wykroczenie, więc za jej spowodowanie przewidziany jest mandat. W niektórych przypadkach, coraz częstszą praktyką jest również zatrzymanie przez Policję prawa jazdy.
Wypadek jest już przestępstwem, więc i wymiar kar jest z innej półki – do 3 lat pozbawienia wolności, a jeśli były ofiary śmiertelne, wówczas od 6 miesięcy do 8 lat.
W przypadku katastrofy istotna jest klasyfikacja czynu – jako umyślny, bądź nieumyślny. Jeśli katastrofa zostanie spowodowana nieumyślnie, wymiar kary to od 3 miesięcy do 5 lat, chyba, że są ofiary śmiertelne lub o ciężkim uszczerbku na zdrowiu – wówczas od 6 miesięcy do 8 lat. Gdy katastrofa zostanie uznana za spowodowaną umyślnie, przewidziana w polskim prawie kara będzie wynosiła od roku do 12 lat.

Co z prawej jazdy?
Po tym co przed chwilą przeczytaliście, zatrzymanie prawa jazdy wydaje się błahostką. Warto jednak wiedzieć, że istnieją tzw. „fakultatywne przesłanki zatrzymania przez Policję dokumentu prawa jazdy”. Nas interesują przede wszystkim dwa poniższe:
– popełnienie przestępstwa spowodowania wypadku drogowego opisanego w art.177 par. 1 i 2 k.k. – tzn. spowodowanie wypadku, którego skutkiem jest naruszenie czynności narządów ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia choćby 1 osoby uczestniczącej w wypadku (poza sprawcą wypadku) trwające powyżej 7 dni,
– popełnienie wykroczenia spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z art.86 par. 1 k.w. – chodzi tu zarówno o spowodowanie kolizji drogowej jak i każde inne naruszenie przepisów ruchu drogowego, które stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa w komunikacji.
W skrócie – prawa jazdy można się pozbyć nawet w przypadku gdy nie dojdzie do kolizji. Im zdarzenie poważniejsze, tym szanse na utratę prawa jazdy rosną.

Wina umyślna, czy nieumyślna?
W znacznym uproszczeniu można stwierdzić, że szkoda popełniona jest z winy umyślnej wówczas, gdy sprawca miał zamiar ją popełnić (tzw. zamiar bezpośredni) lub gdy przewidywał możliwość jej popełnienia i godził się na to (tzw. zamiar ewentualny)
Jak widać pojęcie winy umyślnej jest bardzo szerokie i obejmuje nie tylko te przypadki, gdzie sprawca wprost dążył do wyrządzenia szkody, ale także te przypadki, w których sprawca jedynie przewidywał możliwość jej popełnienia i akceptował ten stan rzeczy.
Co gorsza, szkoda wyrządzona umyślnie wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela. Mówiąc krótko – ubezpieczyciel umywa ręce i zostajecie z długami do spłaty. Im większa będzie szkoda, tym prawnicy ubezpieczyciela przyłożą się bardziej do roboty i większa szansa na odmowę wypłaty odszkodowania. A jak już wcześniej zostało wspomniane, straty mogą być olbrzymie.

Dobra, ale nie zawsze hamowanie przed maską kończy się wypadkiem.
Jasne, ubezpieczenie też płaci się co roku i nie ma się pewności, że będzie potrzebne. Konsekwencje z hamowania mogą być praktycznie żadne, albo mogą być bardzo poważne. Trzeba być przygotowanym na najbardziej pesymistyczny wariant.

Ale, ale to łon zaczoł
Powiesz to prokuratorowi i przedstawicielowi ubezpieczyciela.

Mam milion długu – co dalej?
Posłuchaj mnie uważnie, jutro o 19:45 masz samolot do Meksyku. Bilet wyśle Ci zaraz na e mail. Gdy wyjdziesz z lotniska pod czerwoną budką telefoniczną jest skrytka, otwórz ją tajnym hasłem: hajduszoboszlo. W niej znajdziesz nowy dowód osobisty, 3000 pesos i kluczyki do mieszkania na przeciwko. Od dziś nazywasz się Juan Pablo Fernandez Maria FC Barcelona Janusz Sergio Vasilii Szewczenko i jesteś rosyjskim imigrantem z Rumuni. Pracujesz w zakładzie fryzjerskim 2 km od lotniska. Powodzenia, zapomnij o swoim poprzednim życiu i pod żadnym pozorem się nie wychylaj, zerwij wszystkie kontakty, nawet z obsługą klienta z polsatu.

Podsumowanie
Myślę, że każdy rozumny człowiek wie, że choćby skały srały, nie należy hamować innym użytkownikom przed maską, czy „uczyć” na inne niebezpieczne sposoby. Natomiast grupa osób o inteligencji na poziomie porostu, czym prędzej powinna oddać prawo jazdy, bo swoim zachowaniem mogą sobie zrobić niezłe kuku. Nie tylko zresztą sobie, bo długi mogą przejść na rodzinę.

Na koniec zaznaczę też, że nie jestem prawnikiem, mogą zdarzyć się błędy. Do stworzenia wpisu posiłkowałem się artykułami, do których linki podaję poniżej. Niektóre fragmenty wykorzystałem dosłownie, mam nadzieję, że to nie problem i można podciągnąć pod cytowanie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolizja_drogowa
https://autokult.pl/26814,kolizja-wypadek-katastrofa-drogowa-czym-sie-roznia-te-zdarzenia-i-jakie-sa-ich-skutki
http://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/wykroczenia-drogowe/282062,Utrudnianie-ruchu-drogowego.html
http://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/wykroczenia-drogowe/281839,Spowodowanie-zagrozenia-bezpieczenstwa-w-ruchu-drogowym.html
http://zatrzymaneprawojazdy.pl/zatrzymanie-dokumentu-prawa-jazdy-przez-policje/

Kiedy szkoda popełniona jest z winy umyślnej?


https://www.pbuk.pl/o-nas/aktualnosci/item/46-sumy-gwarancyjne-w-oc-ida-w-gore

#polskiedrogi #stopcham #motoryzacja #prawojazdy #bekaztransa

Comments are closed.